Kõneregressioon


Mu laps ei räägi. Ju siis pole tal midagi vaja öelda. See kõik algas umbes siis kui preili sai aastaseks. Ta oskas selleks ajaks juba mitut sõna (emme, aitäh, nänn - tema tudujänku, anna, mämm). Aga siis ühel hetkel kadusid mitu oskust korraga. Kadusid sõnad, kadus oskus diivanile ja diivanilt alla ronida. Paar kuud hiljem hakkas preili kõndima ja siis tuli ka ronimisoskus jälle tagasi. Kõne pärast ma ei muretsenud, uskusin, et ka see taastub kohe-kohe kui teised tähtsad asjad selged. Olin ju lugenud, et kõneregressioon laste puhul on normaalne.

Ärge saage minust valesti aru, mu laps ei ela siin vaikuses või ekraani taga. Me muud ei tee kui lobiseme päevad läbi. Ma kõnelen absoluutselt kõigest. Sellest, mida me prasjagu teeme, mida tunneme, mida näeme. Panen lapselegi sõnad suhu. Ainus asi, mida ta hetkel ideaalselt ütleb on sõna “aitäh” ja ta teab väga hästi, millal seda sõna kasutada. Oleme poeski kiita saanud, et nii viisakas laps on. Ja preili saab kõigest aru. Kohe kohe on ta aasta ja kaheksakuune. Mõistmisega probleeme pole, kõik teeb ja toob, mis ma palun. Kuulmisega probleeme pole, sosistan tal selja taga ja ta reageerib või teeb nagu palutud. 

Kui ta midagi tahab, siis ta noogutab ja kui ei taha, siis raputab pead (sinna juurde ka mhmmh ja mkmmm). Küsimustest saab ilusti aru, valikuid oskab teha, aga uusi sõnu juurde ei tule. Proovime aeg-ajalt öelda emme või nänn (tema tudujänku), need vaikselt nagu hakkaksid tulema tagasi, aga pole veel päris need õiged sõnad.

Vaatame raamatuid, nimetame asju koos. Arusaamisega probleeme pole. Kõik on selge. Aga sõnad, need sõnad on kuskil veel kinni. Jah, ülitundlikud lapsed pidavat palju asju protsessima ja teatud regressioonid käitumises on normaalsed. Aga kuna räägime lapsega igapäevaselt nii palju, siis arvasin, et selleks ajaks ta mul juba kõneleb. Sündides lõigati tal keelekida ära, aga kuna ta varem juba sõnu oskas kasutada, siis ei ole seda probleemiks pidanud. Elame näeme. Ilmselt saadab perearst meid kuskile uuringutele kui ta kaheselt ka veel ei kõnele. Äkki hakkab ühel heal päeval üle öö kõnelema?

Kommentaarid

jälgi mind instagramis

jälgi minu loomingut instagramis

Populaarsed postitused sellest blogist

Räägime hirmsast Hirmust

Koos on kergem

Söömisest